KONST / Oljemålningar / Oljemålning 9344590
*
nr 934 4590
Sam Uhrdin
(1886-1964), Sverige
Oljemålning, Sam Uhrdin (1886-1964), porträtt, signerad, 1918
Sam Uhrdin, svensk målare född i Siljansnäs, Dalarna 1886, död i Stockholm 1964.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
3.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 19:30:58
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/1 19:01:20
1
1.800 kr
9/1 21:47:25
2
800 kr
9/1 21:47:25
1
900 kr (Budbetjänt)
11/1 16:44:16
3
1.000 kr
11/1 16:44:16
1
1.100 kr (Budbetjänt)
11/1 16:50:58
3
1.200 kr
11/1 16:50:58
1
1.300 kr (Budbetjänt)
11/1 21:40:35
3
1.800 kr
11/1 21:40:35
1
1.800 kr (Budbetjänt)
11/1 21:40:59
3
2.000 kr
12/1 00:32:05
4
2.000 kr
12/1 00:32:05
3
2.000 kr (Budbetjänt)
12/1 00:32:21
4
2.200 kr
12/1 17:27:14
5
2.400 kr
12/1 18:35:24
3
3.000 kr
12/1 19:04:52
5
2.800 kr
12/1 19:04:52
3
3.000 kr (Budbetjänt)
12/1 19:06:22
5
3.200 kr
12/1 19:09:04
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Konstnär/Designer
Sam Uhrdin
Sam Uhrdin, svensk målare född i Siljansnäs, Dalarna 1886, död i Stockholm 1964.
Läs mer om Sam Uhrdin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja oljemålning oljemålningar porträtt porträttmåleri sam uhrdin svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8359 Oljemålning
Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Signerad, naken..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:50
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:50
-
8021 Oljemålning
F Giessel, Signerad, Fiskegubbar. Olja på duk, 71x..//
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:15
-
8045 Oljemålning
Gabriella Alexa. Signerad. Olja på duk, yttermått ..//
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:30
-
8085 Oljemålning
Gelotte. Signerad, landskap. Olja på duk, landskap..//
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:52
-
8029 Oljemålning
Halvor Gunheim. Signerad, hästar. Olja på duk, 60x..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:26
*
Sam Uhrdin
Sam Uhrdin, svensk målare född i Siljansnäs, Dalarna 1886, död i Stockholm 1964.
Läs om budbetjänten
Läs mer om e-auktion
Läs mer om Sam Uhrdin
nr 934 4590
Sam Uhrdin
(1886-1964), Sverige
Oljemålning, Sam Uhrdin (1886-1964), porträtt, signerad, 1918
Sam Uhrdin, svensk målare född i Siljansnäs, Dalarna 1886, död i Stockholm 1964.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 3.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/1 19:01:20 | 1 | 1.800 kr |
9/1 21:47:25 | 2 | 800 kr |
9/1 21:47:25 | 1 | 900 kr (Budbetjänt) |
11/1 16:44:16 | 3 | 1.000 kr |
11/1 16:44:16 | 1 | 1.100 kr (Budbetjänt) |
11/1 16:50:58 | 3 | 1.200 kr |
11/1 16:50:58 | 1 | 1.300 kr (Budbetjänt) |
11/1 21:40:35 | 3 | 1.800 kr |
11/1 21:40:35 | 1 | 1.800 kr (Budbetjänt) |
11/1 21:40:59 | 3 | 2.000 kr |
12/1 00:32:05 | 4 | 2.000 kr |
12/1 00:32:05 | 3 | 2.000 kr (Budbetjänt) |
12/1 00:32:21 | 4 | 2.200 kr |
12/1 17:27:14 | 5 | 2.400 kr |
12/1 18:35:24 | 3 | 3.000 kr |
12/1 19:04:52 | 5 | 2.800 kr |
12/1 19:04:52 | 3 | 3.000 kr (Budbetjänt) |
12/1 19:06:22 | 5 | 3.200 kr |
12/1 19:09:04 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Konstnär/Designer
Sam Uhrdin
Sam Uhrdin, svensk mÃ¥lare född i Siljansnäs, Dalarna 1886, död i Stockholm 1964.Läs mer om Sam Uhrdin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja oljemålning oljemålningar porträtt porträttmåleri sam uhrdin svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8359 Oljemålning
Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Signerad, naken..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:50 -
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:50 -
8021 Oljemålning
F Giessel, Signerad, Fiskegubbar. Olja på duk, 71x..//
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:15
-
8045 Oljemålning
Gabriella Alexa. Signerad. Olja på duk, yttermått ..//
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:30 -
8085 Oljemålning
Gelotte. Signerad, landskap. Olja på duk, landskap..//
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:52 -
8029 Oljemålning
Halvor Gunheim. Signerad, hästar. Olja på duk, 60x..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:26